Opera Krakowska

adres: 31-512 Kraków, ul. Lubicz 48
tel. +48 12 296 62 00 (portiernia), +48 12 296 61 02 (sekr.), +48 12 296 61 03 (fax), +48 12 296 62 63 (BOW), +48 12 269 62 31-33 (koordynacja pracy artystycznej), +48 12 296 62 25 (PR), +48 12 296 62 30 (impresariat)
e-mail: opera@opera.krakow.pl, sekretariat@opera.krakow.pl, koordynacja@opera.krakow.pl, impresariat@opera.krakow.pl, bilety@opera.krakow.pl, marketing@opera.krakow.pl
www.opera.krakow.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2014: 17 973 684 zł (dotacja), 5 365 000 zł (wpływy)
liczba scen: 2
Duża Scena (750 miejsc), Scena Kameralna (liczba miejsc zmienna, max. 180)

czytania, wykłady, itp:
Letni Festiwal Opery Krakowskiej
wystawy

Miejski Teatr Muzyczny – Operę i Operetkę utworzono w 1954 roku z połączenia Teatru Muzycznego Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego i Opery Krakowskiego Towarzystwa Operowego. W latach 1975–81 działał pod nazwą Krakowski Teatr Muzyczny, następnie do 2002 roku jako Opera i Operetka, od 1 maja 2002 pod obecną nazwą.
Opera mieści się w nowym gmachu, wybudowanym w latach 2004–2008, wg projektu architekta Romualda Loeglera przy współpracy Piotra Urbanowicza i Grzegorza Dreslera. Otwarcie 13 grudnia 2008. Do czasu otrzymania stałej siedziby miejscem prezentacji spektakli był Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
dyrektor naczelny: Bogusław Nowak

zastępca dyrektora ds. organizacyjnych: Katarzyna Rytysa-Bańbuła, zastępca dyrektora ds. produkcji – główny inżynier: Wiesław Sawa, kierownik muzyczny, kierownik orkiestry: Tomasz Tokarczyk, kierownik baletu: Elena Korpusenko, kierownik chóru: Zygmunt Magiera, kierownik chóru dziecięcego: Marek Kluza (do 31 sierpnia 2014), główny reżyser: Laco Adamik, sekretarz literacki: Elżbieta Tosza, asystentki reżysera: Dagmar Bilińska (od 29 stycznia 2013 współpraca), Agnieszka Sztencel, Bożena Walczyk-Skrzypczak (współpraca), Magdalena Wąsowska, akompaniatorzy-korepetytorzy solistów: Grzegorz Brajner , Kristina Kutnik, Joanna Steczek (od 10 września 2013 do 31 sierpnia 2014), Olha Tsymbalyuk, Natalia Wasidłow (do 31 grudnia 2013), akompaniatorzy baletu: Ludmiła Tułacz, Ella Mkrtyczan (współpraca), dyrygent chóru: Joanna Wójtowicz, akompaniator chóru: Wioletta Fluda (od 10 września 2013), pedagog baletu: Victor Korpusenko, pedagodzy Studia Baletowego: Karolina Adamska (współpraca). Katarzyna Borstyn (współpraca), Maria Dimitrow (współpraca), Victor Korpusenko (współpraca), Gabriela Kubacka (współpraca), Karolina Kuliga, Kinga Kużdżał, Wioletta Maciejewska (współpraca), Magdalena Malska, Ewa Mączyńska (współpraca), Ewa Nowak (współpraca), Monika Rucka-Michalik (współpraca), Kinga Szablowska (współpraca), Jacek Szydłowski (współpraca), korepetytorzy pianiści Studia Baletowego: Ryszard Heuchert (współpraca), Anna Jasińska-Pazera (współpraca), Ella Mkrtczyan (współpraca), Lidia Ordon (współpraca), Natalia Topór (współpraca), Ludmiła Tułacz (współpraca), Karolina Vogt (współpraca), pedagog chóru dziecięcego: Beata Kluza (współpraca), asystent scenografa: Bożena Pędziwiatr, inspektor chóru: Maria Pawlisz, inspektor baletu: Wioletta Maciejewska (współpraca), kierownik Studia Baletowego: Magdalena Malska

Rada Artystyczno-Programowa: Laco Adamik, Andrzej Biegun, Małgorzata Janicka-Słysz, Barbara Kędzierska, Adam Kruszewski, Tomasz Tokarczyk, Stanisław Zajączkowski
soliści-śpiewacy: Marta Abako, Magdalena Barylak, Andrzej Biegun, Agnieszka Cząstka, Krzysztof Dekański, Janusz Dębowski, Vasyl Grokholskyi, Monika Korybalska-Kozarek, Stanisław Kuflyuk, Tomasz Kuk, Michał Kutnik, Andrzej Lampert (od 1 września 2013), Katarzyna Oleś-Blacha, Volodymyr Pankiv, Adam Sobierajski, Iwona Socha, Karin Wiktor-Kałucka, Krzysztof Witkowski, Bożena Zawiślak-Dolny, Adam Zdunikowski; aktor w zespole solistów: Władysław Guzik (do 31 sierpnia 2013)

balet: soliści – Agnieszka Chlebowska, Robert Kędziński (od 12 września 2013), Maksim Kileyeu (do 18 czerwca 2014), Marek Kobielski, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Dzmitry Prokharau (od 1 września 2013), Yauheni Yatskevich (od 13 września 2012); koryfeje – Martyna Dobosz (od 1 września 2013), Dzina Kazyrskaya, Daria Korneluk (do 31 grudnia 2013), Bożena Kowalska, Anastasiyna Krasouskaya (od 17 września 2013), Sebastian Kubacki, Wioletta Maciejewska (do 10 września 2013), Adam Mośko, Yahor Petrykau (od 24 września 2013 do 31 sierpnia 2014), Maciej Pluskowski, Agnieszka Raczyńska (Migała), Yauheni Raukuts, Katarzyna Sanocka, Tomasz Szaro, Vadzim Trukhan, Maja Witkowska; tancerze – Marta Berezowska (od 1 lutego 2014), Małgorzata Dorosiewicz-Witczak, Artem Kharchyk, Julia Szatan, Weronika Wilczyńska (Michura), współpraca – Wioletta Maciejewska (od 11 września 2013), Magdalena Malska, Paulina Cisłowska (współpraca)

chór: Alina Antonik, Piotr Boronowicz, Iwona Czaplińska-Szarpak (do 31 sierpnia 2014), Agnieszka Czekaj-Janicka, Jarosław Dijuk, Anna Gajdzik-Krzyżanowska, Marek Gerwatowski, Agata Gondek-Klimek, Joanna Grandys, Władysław Guzik (od 1 września 2013), Marcin Herman, Małgorzata Hyży-Wypart, Stanisław Knapik (do 31 marca 2014), Krzysztof Kogut, Magdalena Kozyra (do 31 sierpnia 2014), Dominika Kramarczyk (od 9 stycznia do 23 sierpnia 2014), Łukasz Lelek (od 9 stycznia 2014), Jolanta Leśniak, Wioletta Majgier, Natalia Mańka (od 9 stycznia 2014), Kamila Mędrek-Żurek, Jan Migała, Lucyna Ordon-Klimczak, Dariusz Palonek, Maria Pawlisz, Rafał Pawłowski, Joanna Piękoś, Rafał Piętka, Lidia Pirowska, Wiesław Popiołek, Paweł Popowicz (do 31 sierpnia 2014), Bogumiła Przybylska (Gorczyca) (do 31 sierpnia 2014), Joanna Rakoczy, Ludomir Rogalewski, Aleksandra Sotnicka, Paweł Szczepanek, Małgorzata Sznajder-Dziechciowska, Andrzej Wartalski, Anna Wątrobska-Jękot, Maria Węgrzyn, Monika Wojtasiewicz-Oleniak (do 16 lipca 2014), Anna Wodyńska, Jerzy Wójcik, Łukasz Zakrzewski, Mariusz Zarzycki, Lidia Zoń-Raymond

sufler: Dorota Sawka; inspicjenci: Agnieszka Sztencel, Magdalena Wąsowska

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów (Щелкунчик).

Libretto Marius Petipa, Iwan Wsiewołożski według opowieści Ernsta Theodora Amadeusza Hoffmanna, opracowanie libretta, choreografia i inscenizacja Emil Wesołowski, kierownictwo muzyczne Grzegorz Berniak, kostiumy Maria Balcerek, scenografia Marek Grabowski, wizualizacje Marek Grabowski, Tomasz Kucharz, reżyseria światła Bogumił Palewicz, dyrygent Grzegorz Berniak, asystenci choreografa Elena Korpusenko, Victor Korpusenko, asystent scenografa Magdalena Kut, asystent kostiumologa Bożena Pędziwiatr, kierownik baletu Ella Korpusenko, pedagog Victor Korpusenko, inspektor baletu Wioletta Maciejewska, akompaniatorzy baletu Ellla Mkrtchyan, Ludmiła Tułacz, kierownik chóru dziecięcego Marek Kluza, kierownik Studia Baletowego Magdalena Malska.

 

Obsada: Klara – M. Kurosawa; Dziadek do orzechów – D. Prokharau, Y. Yatskevich; Drosselmeyer – R. Kędziński, M.Kileyeu, Aurimas Sibirskas; Król Myszy – R. Kędziński, M. Kileyeu, Aurimas Sibirskas; Ciotka Klary, Wróżka – A. Chlebowska, G. Kubacka; Śnieżynki, solo – A. Chlebowska, G. Kubacka; Królowa Kwiatów – D. Kazyrskaya, A. Krasouskaya; Ojciec Klary – R. Kędziński, M. Kileyeu; Matka Klary – K. Sanocka; Franc – A. Kharchyk, S. Kubacki; Siostra Klary – A. Chlebowska, G. Kubacka; Przyjaciółki siostry Klary – M. Dobosz, D. Kazyrskaya, A. Krasouskaya; Narzeczony siostry Klary – M. Pluskowski, Y. Raukuts; Lalka – M. Berezowska, M. Dorosiewicz-Witczak; Wojownik – D. Prokharau, Y. Yatskevich; Pokojówka – M. Witkowska; Goście – W. Maciejewska, M. Malska, J. Szatan, W. Wilczyńska, M. Kobielski, A. Mośko, Y. Petrykau, T. Szaro, V. Trukhan; Świta wróżki – M. Berezowska, P. Cisłowska, B. Kowalska, A. Raczyńska, J. Szatan, W. Wilczyńska; Taniec hiszpański – A. Krasouskaya, K. Sanocka, R. Kędziński, M. Kileyeu; Taniec arabski – A. Chlebowska, M. Dobosz, D. Kazyrskaya, A. Krasouskaya, G. Kubacka, M. Pluskowski, Y. Raukuts; Taniec chiński – M. Dorosiewicz-Witczak, M. Berezowska, A. Kharchyk, S. Kubacki; Żuraw – M. Witkowska; Taniec rosyjski – B. Kowalska, W. Maciejewska, A. Mośko, V. Trukhan; Niedźwiedź – M. Kobielski, T. Szaro; Taniec lalki i wojownika – M. Berezowska, M. Dorosiewicz-Witczak, D. Prokharau, Y. Yatskevich; Żołnierki, Żołnierze, Myszy, Śnieżynki, Kwiaty – zespół baletu; orkiestra, chór dziecięcy oraz Studio Baletowe Opery Krakowskiej.
Premiera: 21 grudnia 2013.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 5309

Sergiusz Prokofiew - Miłość do trzech pomarańczy (Любовь к трём апельсинам).

Libretto Sergiusz Prokofiew wg Carlo Gozziego, reżyseria i kostiumy Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne Tomasz Tokarczyk, scenografia Luigi Scoglio, choreografia Katarzyna Aleksander-Kmieć, przygotowanie chóru Zygmunt Magiera, reżyseria światła i projekcje Bogumił Palewicz, dyrygent Tomasz Tokarczyk, współpraca reżyserska Zofia Dowjat, asystent reżysera Dagmar Bilińska, współpraca muzyczna Paweł Szczepański, asystent kierownika muzycznego Grzegorz Brajner, asystenci scenografa Agata Nowak, Sylwia Bobeł, współpraca kostiumologiczna Joanna Medyńska, asystent choreografa Elena Korpusenko, asystent kierownika chóru Joanna Wójtowicz, korepetytorzy solistów Kristina Kutnik, Joanna Steczek, Olha Tsymbalyuk, akompaniator baletu Ludmiła Tułacz, akompaniator chóru Wioletta Fluda.

Obsada: Król Treflowy – Wojtek Gierlach, V. Pankiv; Książę – V. Grokholskyi, Pavlo Tolstoy; Księżniczka Clarissa – Małgorzata Ratajczak, Iryna Zhytynska; Leander – Mariusz Godlewski, K. Witkowski; Truffaldino – Janusz Ratajczak, Vladimir Voroshnin; Pantalone – S. Kuflyuk, Bartłomiej Misiuda; Celio – Remigiusz Łukomski, Wojtek Śmiłek; Fata Morgana – M. Barylak, Ewa Biegas; Linetta – Anna Bober, M. Korybalska; Nicoletta – M. Korybalska, K. Wiktor-Kałucka; Ninetta – K. Oleś-Blacha, I. Socha; Kucharka – Przemysław Firek, Remigiusz Łukomski; Farfarello – M. Kutnik, Jacek Ozimkowski; Smeraldina – Anna Bernacka, A. Cząstka; Herold – K. Dekański, Makariy Pihura; Mistrz ceremonii – Krzysztof Kozarek, M. Gerwatowski.
Prapremiera: 25 kwietnia 2014.
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3566

Paweł Wójtowicz - Profesor Wiolinek i skrzyneczka z drewna. Spektakl z muzyczno-edukacyjnego cyklu Profesor Wiolinek.

Scenariusz, muzyka, reżyseria i teksty piosenek Paweł Wójtowicz, scenografia i kostiumy Bożena Pędziwiatr, asystent reżysera Agnieszka Sztencel. 

Obsada: Profesor Wiolinek – S. Knapik; Duch – M. Herman; Skrzypek – Paweł Wójtowicz; Dziewczynka – Zuzanna Wójtowicz (uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie) oraz zespół muzyczny w składzie – Magdalena Kamińska, Piotr Augustyn, Krzysztof Wójtowicz.
Premiera: 4 maja 2014.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 449

Paweł Wójtowicz - Profesor Wiolinek i zaginiony skarb. Spektakl z muzyczno-edukacyjnego cyklu Profesor Wiolinek.

Scenariusz, muzyka, reżyseria i teksty piosenek Paweł Wójtowicz, scenografia i kostiumy Bożena Pędziwiatr, asystent reżysera Agnieszka Sztencel. 

Obsada: Profesor Wiolinek – S. Knapik; Duch – M. Herman; Papagena – M. Korybalska; Papageno – Krzysztof Kozarek; Pianistka – Olha Tsymbalyuk; Dzieci – uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce.
Premiera: 18 maja 2014.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 459

Teresica – una pasión. Opera serenata z pieśniami Złotego Wieku.

Przekład Marta Klubowicz, tekst i inscenizacja Fred Apke, kierownictwo muzyczne Zygmunt Magiera, aranżacja i opracowanie muzyczne Mikołaj Blajda, scenografia i kostiumy Bożena Pędziwiatr, choreografia Romana Agnel, asystent reżysera Magdalena Wąsowska, korepetytorzy solistów i chóru Grzegorz Brajner, Wioletta Fluda, Joanna Steczek, Olha Tsymbalyuk.

Obsada: Teresica – I. Socha; Hrabina (Donna Anna) – Marta Klubowicz; Hrabia (Don Ruy) – Jan Monczka; Miguel – Krzysztof Kozarek; Matka – A. Cząstka; Pelayo – M. Gerwatowski; Joan – S. Knapik; Don Fernando – Zygmunt Magiera; zespół wokalny – Anna Wodyńska, J. Rakoczy, J. Leśniak, L. Pirowska, N. Mańka, M. Gerwatowski, P. Boronowicz, R. Pawłowski, M. Zarzycki, M. Herman, M. Kozyra, P. Popowicz.
Premiera: 23 maja 2014.
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 738

Paweł Wójtowicz - Profesor Wiolinek i zaczarowany flet. Spektakl z muzyczno-edukacyjnego cyklu Profesor Wiolinek.

Scenariusz, muzyka, reżyseria i teksty piosenek Paweł Wójtowicz, scenografia i kostiumy Bożena Pędziwiatr, asystent reżysera Agnieszka Sztencel. 

Obsada: Profesor Wiolinek – S. Knapik; Duch – M. Herman; Flecista – Janusz Pańczyk; Monostatos – S. Kubacki; Dzieci – Emilia Wajrak, Jagoda Wajrak (uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie); Cztery żywioły: Ogień – Mariola Kołodziej; Woda – Dominika Kapusta; Ziemia – Sylwia Wrzesień; Powietrze – Małgorzata Mazurek (uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie).
Premiera: 8 czerwca 2014.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 453

Jerry Bock - Skrzypek na dachu (Fiddler on The Roof).

Libretto Joseph Stein, teksty piosenek Sheldon Harnick, przekład Antoni Marianowicz, inscenizacja, reżyseria i choreografia Emil Wesołowski, kierownictwo muzyczne Marcin Nałęcz-Niesiołowski, inscenizacja Bogusław Nowak, scenografia i kostiumy Ryszard Melliwa, przygotowanie chóru Joanna Wójtowicz, reżyseria światła Dariusz Pawelec, współpraca muzyczna Paweł Szczepański, asystent reżysera Dagmar Bilińska, asystent choreografa Victor Korpusenko, asystenci scenografa Natalia Kornecka, Magdalena Kut, dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Obsada: Tewje – Przemysław Rezner; Gołda – B. Zawiślak-Dolny; Cajtla – M. Korybalska; Hudel – K. Oleś-Blacha; Chawa – I. Socha; Skrzypek – Paweł Wójtowicz; Jenta – A. Cząstka; Motel Kamzoil – Krzysztof Kozarek; Perczyk – A. Sobierajski; Fiedka – A. Zdunikowski; Lejzor Wolf – J. Dębowski; Rabin – S. Knapik; Mordka – R. Pawłowski; Fruma Sara – Karolina Wieczorek; Babcia Cajtla – M. Abako; Rosjanin – V. Grokholskyi; Policjant – V. Pankiv; Abram – J. Migała; Mendel – R. Piętka; Naum – W. Popiołek; Pop – W. Guzik; Rosjanin I – J. Dijuk; Rosjanin II – P. Szczepanek.
Premiera: 21 czerwca 2014.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 3057

Giacomo Puccini - Tosca

Premiera: 4 maja 1997
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1500

Stanisław Moniuszko - Straszny dwór

Premiera: 28 czerwca 2002
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1511

Johann Strauss - Zemsta nietoperza

Premiera: 18 grudnia 2005
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 4458

Krzysztof Penderecki - Diabły z Loudun

Premiera: 13 grudnia 2008
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2048

Giacomo Puccini - Madama Butterfly

Premiera: 25 września 2009
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3716

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 5 marca 2010
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2256

Gioacchino Rossini - Kopciuszek

Premiera: 30 kwietnia 2010
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3001

Wojciech Graniczewski, Jan Hnatowicz - Księga lasu

Premiera: 27 maja 2010
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 2017

Johann Strauss - Baron cygański

Premiera: 19 czerwca 2010
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 5992

Giuseppe Verdi - Requiem

Premiera: 29 października 2010
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 752

Piotr Czajkowski - Eugeniusz Oniegin

Premiera: 10 grudnia 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1465

Stanisław Barańczak/ Franz Schubert - Podróż zimowa

Premiera: 10 lutego 2011
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 207

Steven Markwick - Mały Lord

Premiera: 12 marca 2011
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 5190

Giuseppe Verdi - Traviata

Premiera: 18 czerwca 2011
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2951

Stanisław Moniuszko - Halka

Premiera: 16 grudnia 2011
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1507

Rachmaninow. Szczedrin...

Premiera: 3 lutego 2012
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1036

Wolfgang Amadeusz Mozart - Wesele Figara

Premiera: 15 czerwca 2012
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 5951

Opera b/o

Premiera: 30 października 2012
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3528

Gaetano Donizetti - Napój miłosny

Premiera: 2 grudnia 2012
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2807

Arnold Schönberg - Cabaret lunaire

Premiera: 23 marca 2013
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 462

Christoph Willibald Gluck - Orfeusz i Eurydyka

Premiera: 27 kwietnia 2013
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2048

Giuseppe Verdi - Trubadur

Premiera: 8 czerwca 2013
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2945

Wyjazdy krajowe:

Gala opery i operetki

Data: 23 listopada 2013
Miejce: Centrum Sztuki Mościce
Miasto: Tarnów

koncert muzyki operowej i operetkowej

Data: 15 sierpnia 2014
Miejce: XLVIII Festiwal im. Jana Kiepury
Miasto: Krynica-Zdrój

Miłość, podobno muzyką się żywi...

Data: 11 maja 2014
Miejce: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Miasto: Nowy Sącz

Requiem

Data: 4 października 2013
Miejce: Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła
Miasto: Olkusz

Rigoletto

Data: 22 września 2013
Miejce: XXIII Festiwal im. Adama Didura
Miasto: Sanok

Według Pucciniego

Data: 16 sierpnia 2014
Miejce: XLVIII Festiwal im. Jana Kiepury
Miasto: Krynica-Zdrój

Wyjazdy zagraniczne:

Best Place 2013 w kategorii „Culture” dla Opery Krakowskiej przyznana przez portal Local Life; Gloria Artis dla Ewy Mączyńskiej; Medal „Cracoviae Merenti” dla Jadwigi Romańskiej-Gabryś; I miejsce i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Solistów i Zespołów Kameralnych w Stanjel na Słowenii i I nagroda w kategorii instrumenty dęte solo i II nagroda w kategorii kameralistyka w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie dla Tomasza Gajewskiego; Ars Quaerendi dla Katarzyny Oleś-Blachy; Kawałek podłogi Opery Krakowskiej w plebiscycie Po pięciu latach dla: najlepszego spektaklu – Trubadur, najlepszego spektaklu baletowego – Kopciuszek, najlepszego reżysera – Laco Adamika, za najlepszą scenografię i kostiumy dla Barbary Kędzierskiej, dla najlepszego dyrygenta Tomasza Tokarczyka, dla najlepszej tancerki Mizuki Kurosawy, dla najlepszego tancerza Dzmitry Prokharau, za najlepszy plakat dla Marii Balcerek i Katarzyny Kwaśniewskiej za plakat do opery Madama Butterfly.