Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

adres: 81-372 Gdynia, pl. Grunwaldzki 1
tel. +48 58 785 58 11 (centr.), +48 58 785 58 10 (sekr.), +48 58 785 58 39 (fax), +48 58 785 58 80 (impresariat)
e-mail: sekretariat@muzyczny.org, impresariat@muzyczny.org
www.muzyczny.org

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2014: 11 000 000 zł (dotacja), 13 100 000 zł (wpływy)
liczba scen: 3
Scena Duża (1070 miejsc), Scena Nowa (300–360 miejsc), Scena Kameralna (147 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Teatr Muzyczny Junior
Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej
Festiwal Teatrów Muzycznych

Teatr rozpoczął działalność w maju 1958 jako Teatr Muzyczny w Gdańsku z siedzibą w Gdyni. 28 września 1992 nadano mu imię Danuty Baduszkowej.
Gmach Teatru wybudowany został w 1979 roku wg projektu prof. Józefa Chmiela i Daniela Olędzkiego. W latach 2010–12 generalna przebudowa również wg proj. prof. Józefa Chmiela. Powstała trzecia scena – Scena Nowa, otwarta 14 kwietnia 2012. Uroczyste otwarcie Teatru po rozbudowie – 6 września 2013.
p.o. dyrektora naczelnego: Wojciech Dmochowski (od 11 stycznia 2013 do 31 grudnia 2013)
dyrektor naczelny: Igor Michalski (od 1 stycznia 2014)

p. o. zastępcy dyrektora ds. administracyjno-technicznych: Bogdan Gasik (do 15 stycznia 2014), dyrektor ds. administracyjno-technicznych: Bogdan Gasik (od 15 stycznia 2014), zastępca dyrektora ds. marketingu: Wojciech Dmochowski (od 15 stycznia 2015), p. o. zastępcy dyrektora ds. artystycznych: Bernard Szyc (do 15 stycznia 2014), konsultant programowy: Bernard Szyc (od 15 stycznia 2014), kierownik muzyczny: Dariusz Różankiewicz, kierownik edukacyjny Teatru Junior: Małgorzata Ryś, kierownik baletu: Joanna Semeńczuk (do 31 października 2014), specjalista ds. ruchu scenicznego: Joanna Semeńczuk (od 1 listopada 2014), asystentka kierownika muzycznego-chórmistrz: Agnieszka Szydłowska, korepetytorzy: Izabela Jaworska, Marian Benedyka (od 2 listopada 2013), asystent reżysera: Paweł Bernaciak

aktorzy-śpiewacy: Marta Bacajewska, Tomasz Bacajewski, Dorota Białkowska (Krukowska), Anna Czajka, Paweł Czajka, Mateusz Deskiewicz, Ewa Gregor, Tomasz Gregor, Artur Guza, Agnieszka Kaczor, Małgorzata Kampa (Szczypińska), Krzysztof Kowalski (od 1 września 2012), Agnieszka Król, Maria Katarzyna Kurdej, Mariola Kurnicka, Paulina Łaba (od 2 września 2013 do 31 sierpnia 2014), Karolina Merda, Sebastian Münch (do 24 października 2013), Aleksy Perski, Aliaksandr Reznikau, Zbigniew Sikora, Marta Smuk, Anna Maria Urbanowska, Tomasz Valldal Czarnecki, Katarzyna Więcek, Sebastian Wisłocki, Katarzyna Wojasińska (od 2 września 2013), Krzysztof Wojciechowski, Julia Zacharek (Frankowska)

soliści-śpiewacy: Anna Andrzejewska, Paweł Bernaciak, Łukasz Dziedzic, Tomasz Fogiel, Ewa Gierlińska, Renata Gosławska, Marek Kaliszuk, Dorota Kowalewska, Aleksandra Meller, Jerzy Michalski, Rafał Ostrowski, Alicja Piotrowska, Marek Richter, Magdalena Smuk, Bernard Szyc, Andrzej Śledź, Karolina Trębacz, Jacek Wester, Tomasz Więcek

balet: Urszula Bańka, Ewelina Dańko, Kamil Frącek, Paulina Kroszel, Eliza Kujawska-Dziedzic, Stavros Pittas, Izabela Rojek (Sito), Jarosław Rzepiak, Vilde Valldal Johannessen, Marta Vielrose

chór: Paweł Mielewczyk (do 31 sierpnia 2012)

inspicjenci: Małgorzata Kałpowicz, Iwona Warszycka-Kot (od 1 wrzesnia 2012), Ewa Wielebska

Piotr Dziubek - Chłopi.

Scenariusz Wojciech Kościelniak, teksty piosenek Rafał Dziwisz, reżyseria Wojciech Kościelniak, kierownictwo muzyczne Piotr Dziubek, scenografia i animacje Damian Styrna, kostiumy Katarzyna Paciorek, choreografia Ewelina Adamska-Porczyk, współpraca muzyczna Dariusz Różankiewicz, przygotowanie wokalne Agnieszka Szydłowska, reżyseria światła Piotr Kuchta, reżyseria dźwięku Mariusz Fortuniak, asystent reżysera Paweł Bernaciak, asystent choreografa Joanna Semeńczuk, asystent scenografa Renata Godlewska.

Obsada: Jagna – R. Gosławska, K. Trębacz; Dominikowa – A. Kaczor, D. Kowalewska, Grażyna Drejska (gościnnie); Szymek – Marcin Słabowski; Jędrzych – Marek Sadowski; Boryna – B. Szyc; Antek – R. Ostrowski; Hanka – K. Merda, M. Kurnicka; Józka – P. Łaba, Anna Kędroń; Kuba – Z. Sikora; Jagustynka – Magdalena Smuk, A. Meller; Witek – Kacper Jank (gościnnie), Kamil Rykała (gościnnie); Wójt – J. Wester; Wójtowa – M. K. Kurdej; Kowal – K. Wojciechowski; Magda – A. Meller, E. Gregor; Mateusz – S. Wisłocki, T. Bacajewski; Ksiądz – A. Reznikau; Organiścina – A. Piotrowska; Organista – J. Michalski; Jaś – Michał Cyran (gościnnie), Maciej Podgórzak; Jankiel – A. Perski; Młynarz – Ł. Dziedzic; Ślepiec – T. Fogiel; Anioł – Maja Gadzińska; Jambroży – A. Śledź; Borowy – T. Valldal Czarnecki; Kazik – M. Deskiewicz; Nastka – Marta Smuk; Kłąb – T. Gregor; Kłębowa – M. Bacajewska; Płoszkowa – E. Gierlińska; Grzelowa – Krystyna Wodzyńska (gościnnie); Kobusowa – Grażyna Dunal (gościnnie); Grzegorzowa – A. Andrzejewska; Gołębowa – D. Kowalewska, A. Kaczor; Balcerkowa – A. M. Urbanowska; Wachnikowa – A. Król-Karecka; Walentowa – K. Więcek; Sikorzyna – E. Gregor; Sochowa – J. Zacharek; Weronka – A. Czajka; Kobieta Przy Nadziei – D. Białkowska; Wawrzonowa – Ewa Wielebska (gościnnie); Stach – P. Czajka; Bartek – P. Bernaciak; Adam Kłębiak – K. Kowalski; Gromada – U. Bańka, E. Dańko, V. Valldal Johannessen, P. Kroszel, K. Wojasińska, Michał Cyran (gościnnie), K. Frącek, S. Pittas, J. Rzepiak oraz Agnieszka Brenzak, Justyna Jeleń, Michalina Łabacz, Kamila Kropkowska, Sylwia Wąsik, Angelika Weichbrodt, Anna Wicka, Joanna Żóraw, Dawid Olszowy, Przemysław Pawłowski, Michał Piprowski, Maciej Podgórzak, Bartosz Sołtysiak, Maciej Zaruski.
Prapremiera: 6 września 2013.
Liczba spektakli: 35
Liczba widzów: 37035

Julian Tuwim - Tuwim dla dzieci.

Reżyseria i choreografia Bernard Szyc, opracowanie muzyczne Renia Gosławska, scenografia i kostiumy Renata Godlewska.

Obsada: R. Gosławska, K. Wojasińska, J. Zacharek, K. Kowalski.
Premiera: 12 października 2013 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 35
Liczba widzów: 4479

Julian Tuwim - Tuwim dla dorosłych.

Scenariusz i reżyseria Jerzy Jan Połoński, kierownictwo i aranżacje muzyczne Artur Guza, choreografia Michał Cyran, scenografia i kostiumy Monika Wójcik, asystent reżysera Tomasz Valldal Czarnecki.

Obsada: K. Merda, A. M. Urbanowska, T. Valldal Czarnecki, A. Guza, K. Wojciechowski.
Premiera: 16 listopada 2013 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 2134

Michał Bałucki - Klub kawalerów.

Muzyka Adam Markiewicz, teksty piosenek Krystyna Wodnicka, reżyseria Justyna Celeda, kostiumy Renata Godlewska, scenografia Grzegorz Małecki, choreografia Zbigniew Szymczyk, aranżacje Jakub Lubowicz, kierownictwo muzyczne Dariusz Różankiewicz, przygotowanie wokalne Agnieszka Szydłowska, asystent reżysera Anna Andrzejewska.

Obsada: Sobieniewski – A. Śledź; Wygodnicki – T. Więcek; Topolnicki – M. Deskiewicz; Piorunowicz – R. Ostrowski; Nieśmiałowski – Marek Sadowski; Motyliński – A. Reznikau; Jadwiga Ochotnicka – A. Meller; Mirska – A. Andrzejewska; Marynia Mirska – Dorota Przygoda, Sylwia Wąsik; Dziudziulińska – Marta Smuk; Kasia – Magdalena Smuk; Ignacy/Antoś – T. Gregor; Kelnerzy – Jakub Badurka, Michał Pasternak, Bartosz Stawiński.
Premiera: 14 grudnia 2013 na Nowej Scenie.
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 4585

Rewia Polonia. Koncert Sylwestrowy.

Reżyseria Bernard Szyc, aranżacje muzyczne Tomasz Filipczak, Jakub Lubowicz, Dawid Lubowicz, Piotr Mania, Maciej Szymański, kierownictwo muzyczne Dariusz Różankiewicz, choreografia i ruch sceniczny Urszula Bańka, Joanna Semeńczuk, Vilde Valldal Johannesen, Michał Cyran, Bernard Szyc, Tomasz Czarnecki, Jacek Wester, scenografia i kostiumy Monika Wójcik, przygotowanie wokalne Agnieszka Szydłowska, asystent reżysera Paweł Bernaciak, projekcje Adam Kaufhold.

Obsada: A. Andrzejewska, U. Bańka, P. Bernaciak, A. Czajka, P. Czajka, E. Dańko, Ł. Dziedzic, T. Fogiel, K. Frącek, E. Gierlińska, R. Gosławska, E. Gregor, T. Gregor, A. Guza, A. Kaczor, M. Kaliszuk, D. Kowalewska, K. Kowalski, P. Kroszel, M. K. Kurdej, A. Meller, K. Merda, J. Michalski, A. Perski, A. Piotrowska, S. Pittas, A. Reznikau, M. Richter, J. Rzepiak, Marta Smuk, A. Śledź, K. Trębacz, A. M. Urbanowska, T. Valldall Czarnecki, V. Valldal Johannessen, M. Vielrose, J. Wester, K. Więcek, T. Więcek, S. Wisłocki, K. Wojasińska, K. Wojciechowski, J. Zacharek, Jakub Badurka, Maciej Podgórzak, Marcin Słabowski.
Premiera: 31 grudnia 2013 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 7522

Maria Kownacka - O straszliwym smoku, dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku.

Reżyseria Krzysztof Rau, muzyka Jerzy Derfel, scenografia i kostiumy Wojciech Stefaniak, choreografia Tadeusz Wiśniewski, przygotowanie wokalne Renia Gosławska, projekcje multimedialne Wojciech Kapela, asystent reżysera Tomasz Valldal Czarnecki.

Obsada: Szewczyk – Maciej Podgórzak, Mateusz Smaczny (gościnnie); Królewna – M. Kurnicka; Król – A. Perski; Baba Jaga – T. Valldal Czarnecki; Kot – Małgorzata Krawczenko (gościnnie); Smok – Piotr Osak (gościnnie); Ochmistrzyni – D. Kowalewska; Rycerz – Z. Sikora; Siwek – A. Piotrowska.
Premiera: 22 lutego 2014 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 26
Liczba widzów: 3013

Artur Pałyga - Szwoleżerowie.

Reżyseria Grzegorz Wolf, muzyka Przemysław Pawłowski, choreografia Michał Cyran, opracowanie piosenek Patrycja Gola, teksty piosenek Tobiasz Cytrowski, Dawid Wojtkiewicz.

 

Obsada: Magdalena Borowiecka, Agnieszka Brenzak, Tobiasz Cytrowski, Maja Gadzińska, Justyna Jeleń, Kamila Kropkowska, Przemysław Pawłowski, Maciej Podgórzak, Paweł Rapa, Marcin Słabowski, Bartosz Sołtysiak, Angelika Weichbrodt, Dawid Wojtkiewicz, Joanna Żóraw.
Premiera: 3 marca 2014 na Nowej Scenie. Spektakl dyplomowy słuchaczy IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego.
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 893

Bolesław Leśmian - Przygody Sindbada Żeglarza.

Muzyka Grzegorz Turnau, aranżacja muzyczna Grzegorz Turnau, Paweł Piątek, adaptacja Andrzej Rychcik, reżyseria i teksty piosenek Jarosław Kilian, kierownictwo muzyczne Dariusz Różankiewicz, scenografia Adam Kilian, Jarosław Kilian, choreografia Iwona Runowska, przygotowanie i opracowanie wokalne Agnieszka Szydłowska, choreografia tańców akrobatycznych Mira Kister-Okoń, przygotowanie kaskaderskie Marek Sołek, projekcje multimedialne Ewa Krasucka, asystent reżysera Paweł Bernaciak, asystent choreografa Joanna Semeńczuk, asystent scenografa Renata Godlewska.

 

Obsada: Sindbad – P. Czajka, M. Kaliszuk; Diabeł Morski – R. Gosławska, K. Wojciechowski; Wuj Tarabuk – B. Szyc; Najdroższa/Piruza/Arkela – K. Merda, A. M. Urbanowska; Kapitan – A. Śledź; Bosman – A. Reznikau; Marynarze – T. Bacajewski, Ł. Dziedzic, T. Gregor, K. Kowalski, J. Michalski, S. Wisłocki; Kupiec-Właściciel Statku/Barbel/Listonosz – J. Wester; Ptak Murumadarkos/Czarownik – M. Richter, T. Więcek; Król Miraż/Klient – T. Fogiel; Chińczyk – P. Łaba, Magdalena Smuk; Żona Króla/Praczka/Ludożerca – K. Trębacz, K. Wojasińska; Żona Króla/Barabakasentoryna – E. Gierlińska, A. Kaczor; Żona Króla/Syrena/Ludożerca – A. Król-Karecka; Żona Króla/Syrena/Ludożerca – K. Więcek; Żona Króla/Syrena/Ludożerca – A. Czajka; Żona Króla/Syrena/Ludożerca – M. Bacajewska; Dworzanin/Wódz – P. Bernaciak; Rybak/Ludożerca/Afrykanin – A. Guza; Rybak/Afrykanin – T. Valldal Czarnecki; Ludożerca/Afrykanin – E. Gregor; Dwórki/Syreny/Ludożercy – U. Bańka, E. Dańko, P. Kroszel, V. Valldal Johannessen, Marta Żabka; Strażnicy Króla Miraża/Ludożercy/Afrykanie – K. Frącek, S. Pittas, J. Rzepiak; Dworzanin/Ludożerca/Afrykanin – Michał Piprowski, Marcin Słabowski oraz Akrobatyczny Teatr Tańca MIRA - ART – Dominika Dullek, Anna Górna, Agata Karwat, Monika Raszke, Anna Witt, Agnieszka Wąsowicz.
Premiera: 22 marca 2014 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 20
Liczba widzów: 14314

Beata Jaskuła-Tuchanowska - Na krawędzi.

Muzyka Wojciech Głuch, scenografia Renata Godlewska, kierownictwo muzyczne Marian Benedyka.

Obsada: E. Gierlińska, A. Śledź.
Premiera: 17 kwietnia 2014.
Liczba spektakli:
Liczba widzów:

Korwinalia. Koncert poświęcony pamięci Macieja Korwina.

Reżyseria Bernard Szyc, kierownictwo muzyczne Dariusz Różankiewicz, choreografia Joanna Semeńczuk, Jarosław Staniek, Mira Kister-Okoń, Tudor Davies, scenografia Renata Godlewska, przygotowanie wokalne Agnieszka Szydłowska, asystent reżysera Paweł Bernaciak, projekcje multimedialne Adam Kaufhold, reżyseria światła Piotr Kuchta.

Obsada: A. Maria Urbanowska, P. Bernaciak, R. Ostrowski, A. Perski, A. Śledź, A. Andrzejewska, M. Bacajewska, T. Bacajewski, U. Bańka, P. Czajka, E. Dańko, Ł. Dziedzic, T. Fogiel, K. Frącek, E. Gierlińska, E. Gregor, T. Gregor, A. Guza, T. Valldal Czarnecki, A. Kaczor, M. Kaliszuk, D. Kowalewska, K. Kowalski, P. Kroszel, M. Kurnicka, P. Łaba, A. Meller, K. Merda, J. Michalski, A. Piotrowska, S. Pittas, A. Reznikau, M. Richter, J. Rzepiak, Z. Sikora, Magdalena Smuk, K. Trębacz, J. Wester, K. Więcek, T. Więcek, S. Wisłocki, K. Wojasińska, K. Wojciechowski, J. Zacharek, Marta Żabka, Jakub Badurka, Agnieszka Brenzak, Wojciech Daniel, Maja Gadzińska, Iga Grzywacka, Mateusz Kaczanowski, Anna Kędroń, Ewa Kłosowicz, Katarzyna Kunicka, Dawid Olszowy, Michał Pasternak, Izabela Pawletko, Nadia Piętera, Maciej Podgórzak, Michał Piprowski, Dorota Przygoda, Agata Ulatowska, Hanna Wawrzyniak, Sylwia Wąsik, Anna Wicka, Dagmara Rybak, Marcin Słabowski, Bartosz Sołtysiak, Maciej Zaruski.
Premiera: 13 czerwca 2014 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2902

Włodzimierz Korcz - Pinokio

Premiera: 26 września 2003
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 4588

Jerry Herman - Klatka wariatek

Premiera: 31 grudnia 2003
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 2360

Dan Goggin - Siostrunie

Premiera: 23 lipca 2005
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 2082

Błogosławieni... Pieśni gospel

Premiera: 4 lutego 2006
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1001

Paul Pörtner - Szalone nożyczki

Premiera: 22 kwietnia 2007
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 3281

Jerry Bock - Skrzypek na dachu

Premiera: 8 listopada 2008
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 8367

Piotr Dziubek - Lalka

Premiera: 27 lutego 2010
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 7194

John Du Prez, Eric Idle - Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal

Premiera: 2 października 2010
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 5705

Warren Casey, Jim Jacobs - Grease

Premiera: 6 maja 2011
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 12896

Jeanine Tesori - Shrek

Premiera: 8 października 2011
Liczba spektakli: 19
Liczba widzów: 17191

John Buchan - 39 stopni

Premiera: 24 kwietnia 2012
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 402

Jan Brzechwa - Pchla Szachrajka

Premiera: 15 września 2012
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 2818

Wyjazdy krajowe:

Chłopi

Data: 6 maja 2014
Miejce: XXI Bydgoski Festiwal Operowy
Miasto: Bydgoszcz

Klub kawalerów

Data: 28 kwietnia 2014
Miejce: XIII Elbląska Wiosna Teatralna
Miasto: Elbląg

Skrzypek na dachu

Data: 15 maja 2014
Miejce: LIV Kaliskie Spotkania Teatralne
Miasto: Kalisz

Wyjazdy zagraniczne:

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorska Nagroda Artystyczna oraz Galion Gdyński za 2013 rok dla Wojciecha Kościelniaka za reżyserię Chłopów; Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepszy spektakl 2013 roku dla Chłopów; Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni dla: Karoliny Trębacz za rolę Jagny w Chłopach, Tomasza Kiela za mistrzowskie interpretacje muzyczne spektakli Teatru Muzycznego i Artura Guzy za opracowanie muzyczne spektaklu Tuwim dla dorosłych; Nagroda Przyjaciela Aktora przyznana przez gdański oddział ZASPu dla Krystyny Jasińskiej, Mariusza Cabana i Kazimierza Hermana; Specjalna Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za wyjątkowy wkład w rozbudowę Teatru Muzycznego dla kierownika działu eksploatacji Dariusza Kruszyniaka.