Teatr Wielki – Opera Narodowa

adres: 00-950 Warszawa, pl. Teatralny 1
tel. +48 22 692 02 00 (centr.), +48 22 826 04 23 (fax), +48 22 692 02 06 (BOW)
e-mail: office@teatrwielki.pl
www.teatrwielki.pl

status organizacyjny: teatr narodowy
budżet roczny 2014: 108 635 000 zł
liczba scen: 2
Scena Duża – Sala Stanisława Moniuszki (1 772 miejsca), Scena Kameralna – Sala Emila Młynarskiego (248 miejsc), dodatkowo Foyer Główne, Sale Redutowe

czytania, wykłady, itp:
Muzeum Teatralne
Dni Sztuki Tańca
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki
wystawy

Gmach Teatru Wielkiego wzniesiony został w latach 1825–33 wg projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego z Livorno. Był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany, a po upadku powstania warszawskiego niemal całkowicie zniszczony. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu. W latach 1945–65 zespół działał na innych scenach, a gmach teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany według projektu Bohdana Pniewskiego. Fasada Teatru Wielkiego została zwieńczona w 2002 rzeźbą Kwadrygi Apollina, zgodnie z intencją architekta Antonia Corazziego sprzed 180 lat. Rzeźbę zaprojektowali współcześnie profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Antoni Myjak i Antoni J. Pastwa.
Teatr Wielki działa od 1833 roku, w latach 1865–1915 wchodził w skład Warszawskich Teatrów Rządowych. Po II wojnie działalność zainaugurował 4 grudnia 1945 jako Scena Muzyczno-Operowa. Od 1949 roku stał się Operą (do 1951 połączony z Filharmonią). W latach 1962–93 nosił ponownie nazwę Teatr Wielki, 1993–95 Teatr Wielki – Opera Narodowa, 1996–98 Teatr Narodowy (Scena Operowa), od 1998 pod obecną nazwą.
dyrektor naczelny: Waldemar Dąbrowski
zastępca dyrektora ds. artystycznych: Mariusz Treliński
zastępca dyrektora ds. Polskiego Baletu Narodowego: Krzysztof Pastor
dyrektor muzyczny: Carlo Montanaro (od 29 września 2010)
pierwszy zastępca dyrektora: Grzegorz Chełmecki (do 30 kwietnia 2014)
zastępca dyrektora ds. administracyjnych: Krzysztof Płatek
zastępca dyrektora ds. technicznych: Janusz Chojecki
zastępca dyrektora ds. finansowych: Hanna Trzeciak

kierownik chóru: Bogdan Gola, pełnomocnik dyrektora ds. kontaktów ze środowiskami twórców: Katarzyna Nowicka, pełnomocnik dyrektora ds. muzycznych: Stanisław Leszczyński, pełnomocnik dyrektora ds. planowania i rozliczania kosztów produkcji premier: Małgorzata Szabłowska, kierownik ds. programowo-organizacyjnych Polskiego Baletu Narodowego: Paweł Chynowski, kierownik ds. programowo-organizacyjnych: Beata Zimnicka-Cisek (do 31 maja 2014), kierownik działu programów edukacyjnych: Anna Sapiego, kierownik działów literackiego i marketingu: Marcin Fedisz (od 15 maja 2014), kierownik działu impresariatu, organizacji pracy artystycznej i obsad: Paweł Marzec (od 8 grudnia 2011), kierownik Muzeum Teatralnego: Andrzej Kruczyński
soliści-śpiewacy: Ryszard Cieśla, Robert Dymowski, Czesław Gałka, Izabella Kłosińska, Adam Kruszewski, Anna Lubańska, Mieczysław Milun, Krzysztof Szmyt, Adam Zdunikowski

Polski Balet Narodowy: I soliści – Sergey Basalaev (Siergiej Basałajew), Magdalena Ciechowicz, Yuka Ebihara (od 23 sierpnia 2013), Marta Fiedler, Karolina Jupowicz, Dominika Krysztoforska, Aleksandra Liashenko, Izabela Milewska, Sergey Popov (do 8 stycznia 2014), Wojciech Ślęzak, Maksim Wojtiul (Voitsiul), Vladimir Yaroshenko, Maria Żuk; soliści – Bartosz Anczykowski, Dagmara Dryl-Anczykowska, Daniel Goldsmith (od 28 stycznia do 31 sierpnia 2014), Arkadiusz Gołygowski, Paweł Koncewoj (Pavel Kantsavy), Adam Kozal, Katarzyna Lewandowska-Turzynska, Anna Lipczyk-Dąbrowska (do 30 czerwca 2014), Ewa Nowak, Carlos Martín Pérez, Agnieszka Pietyra, Svetlana Siplatova, Sebastian Solecki, Jacek Tyski, Irina Wasilewska (Iryna Vasileuskaya), Aneta Zbrzeźniak; koryfeje – Małgorzata Aftowicz, Barbara Bartnik, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Zbigniew Czapski-Kłoda, Joanna Drabik, Ana Kipshidze, Anna Lorenc-Bondara, Karolina Sapun, Emilia Stachurska, Michał Tużnik, Patryk Walczak, Kurusz Wojeński, Jarosław Zaniewicz, Bartosz Zyśk; tancerze zespołowi – Eduard Bablidze, Viktor Banka, Daniela Bartmińska, Piotr Bednarczyk, Alice Bertschy (do 31 sierpnia 2013), Sergio Castro Navarro (od 23 sierpnia 2013 do 18 sierpnia 2014), Lubow Chmielewska (Liubov Khmelevska), Marta Czerniawska, Anna Czeszejko, Małgorzata Dębska, Kenneth Dwigans, Tomasz Fabiański, Aleksandra Foltman (Pawlina), Izabela Grzeszczak, Anna Hop, Paulina Jurkowska, Robin Kent, Magdalena Kawalec (Rymar), Wadzim Kezik, Yurika Kitano, Iwona Kurowska (Nalewajka), Roseanna Leney, Daria Majewska (od 28 sierpnia 2014), Anita Mikołajczyk, Shunsuke Mizui, Adam Myśliński, Swietłana Owsiankina (Svetlana Ovsyankina), Lachlan Phillips, Tomasz Piasecki (do 31 stycznia 2013), Raphael Rautureau, Polina Rusetskaya, Margarita Simonova, Remigiusz Smoliński, Urszula Solecka, Lynsey Sutherland, Kristóf Szabó (od 22 sierpnia 2013), Oskar Świtała, Łukasz Tużnik, Emi Uehara, Alexandra Vadon, Eliza Walaszczyk, Takeshi Watanabe, Aneta Wira, Olga Yaroshenko, Simon Yoshida, Agata Ziółkowska, Alicja Złoch (do 31 sierpnia 2014)

chór: Anna Adamko, Agnieszka Bajer, Roman Berbaum, Sergio Bettas (do 31 sierpnia 2013), Wioletta Bijata, Tomasz Borkowski, Wojciech Buciński, Igor Buczyński, Izabela Burakowska, Zaretta Bursche, Piotr Chmiel, Agnieszka Chmielewska, Dariusz Duch, Robert Dullas, Maciej Dunin-Borkowski, Wojciech Dylewski, Radosław Flasza, Magdalena Freino, Piotr Gałecki, Katarzyna Grabska-Miroszczuk, Michał Harasym, Mirosław Janus, Stefania Janus-Kinicka, Jakub Jarmuła, Joanna Jękot-Bajtlik, Justyna Kabała, Grzegorz Karczmarzyk, Marta Kasprzyk, Maria Kaźmirowicz, Lidia Kitlińska, Marcin Kłosiński, Stanisław Kokowski, Jacek Kostoń, Monika Kowalska, Gabriel Kozłowski, Tadeusz Kozłowski, Marek Kulik, Teresa Lewandowska, Marcin Maciak, Mariusz Majchrowicz, Magdalena Majlert-Strzałka, Tomasz Markiewicz, Joanna Michalska, Danuta Milczarek, Adam Miroszczuk, Maciej Molenda, Małgorzata Moniuk, Katarzyna Mozol, Iwona Murawska-Truszczyńska, Stefan Nemtusiak, Ewa Nowak, Daniel Oleksy (od 20 listopada 2013), Marcin Olszowy, Andrzej Paulanis, Michał Piskor, Beata Piwowarska-Traut, Anna Płachecka, Agnieszka Płatek, Marzanna Pogłud-Kisielewska, Joanna Puławska, Marta Radwańska, Ewa Roguska, Joanna Rosner, Magdalena Rzęsikowska, Elżbieta Sajnok-Gałecka, Alicja Schirmer, Dagmara Sokalska, Anna Szczepańska-Morawska, Dominika Szewczyk, Barbara Tobera-Przybysz, Bartosz Tomczuk, Maciej Ufniak (od 3 września 2013), Beata Ułas, Cecylia Węgier, Marta Wiktorowska, Agnieszka Wilemajtys, Dorota Wojtyniak, Małgorzata Wolarska, Zbigniew Wołosiewicz, Dorota Wójcik, Łukasz Wroński, Piotr Zagórski, Małgorzata Zalewska, Michał Zambrzycki, Katarzyna Zimak, Artur Żołnacz

inspicjenci: Marzenna Domagało-Kulak, Katarzyna Fortuna, Teresa Krasnodębska, Andrzej Wojtkowiak; sufler: Jacek Parol

Krzysztof Penderecki - Diabły z Loudoun.

Libretto Krzysztof Penderecki według powieści Aldousa Huxleya oraz dramatu Johna Whitinga, reżyseria Keith Warner, dyrygent Lionel Friend, współpraca reżyserska Neil Robinson, scenografia Boris Kudlička, kostiumy Kaspar Glarner, reżyseria świateł Marc Heinz, projekcje wideo Bartek Macias, przygotowanie chóru Bogdan Gola, asystenci dyrygenta Marta Kluczyńska, Geoffrey Paterson, Piotr Staniszewski, asystenci reżysera Krzysztof Knurek, Filip Razenkow, asystenci scenografa Joanna Kuś, Wacław Ostrowski, Jadwiga Wóycicka, asystent kostiumologa Wanda Radwan-Richard, dyrygent chóru Mirosław Janowski, pianiści korepetytorzy solistów Ewa Pelwecka, Małgorzata Piszek, Maciej Grzybowski, pianiści korepetytorzy chóru Ewa Goc, Wioletta Łukaszewska.

Obsada: Jeanne – Tina Kiberg; Claire – Anna Bernacka; Gabrielle – Katarzyna Trylnik; Louise – Małgorzata Pańko; Philippe – Silja Schindler; Ninon – Sylwia Złotkowska; Grandier – Louis Otey; Ojciec Barré – Adrian Clarke; Baron de Laubardemont – Paul McNamara; Ojciec Rangier – Radosław Żukowski; Ojciec Mignon – Karol Kozłowski; Adam – K. Szmyt; Mannoury – Robert Gierlach; d'Armagnac – Tomasz Kowalski; de Cerisay – Piotr Beluch; Książę Henri De Condé – Tomasz Piluchowski; Ojciec Ambrose – R. Dymowski; Bontemps – Cz. Gałka; Przewodniczący sądu – Adam Szyszkowski; Asmodeus, Leviathan, Beherit – Dariusz Górski; Diabeł Jeanne – M. Dunin-Borkowski.
Premiera: 2 października 2013 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 5682

Hamlet. Balet w dwóch aktach według Williama Shakespeare'a.

Muzyka Ludwig van Beethoven, choreografia Jacek Tyski, współpraca dramaturgiczna i wizualizacje Kordian Piwowarski, scenografia i koncepcja wideo Robert Majkut, kostiumy Tijana Jovanović, światła Olga Skumiał, stylizacja fryzur Marek Brykczyński, baletmistrz korepetytor Walery Mazepczyk, asystenci scenografa Monika Onoszko, Jadwiga Wóycicka, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek.

Obsada: Hamlet – S. Popov, P. Koncewoj, P. Walczak; Klaudiusz – C. M. Pérez, W. Kezik, V. Yaroshenko; Gertruda – M. Ciechowicz, M. Fiedler, A. Lorenc; Ofelia – A. Liashenko, M. Ciechowicz, D. Dryl, M. Żuk; Trzy Damy – Y. Ebihara, M. Fiedler, M. Żuk, A. Liashenko, K. Sapun, S. Siplatova, E. Stachurska; Poloniusz – S. Solecki, W. Kezik; Rejnaldo – B. Zyśk, B. Anczykowski; Laertes – V. Yaroshenko, A. Kozal; Horacjo – P. Koncewoj, P. Walczak, R. Bondara; Rosencrantz – P. Walczak, R. Rautureau; Guildenstern – K. Dwigans, A. Myśliński; Trzej Lordowie – A. Kozal, A. Myśliński, K. Wojeński, L. Phillips, S. Solecki, J. Zaniewicz; Dworzanie – J. Drabik, A. Kipshidze, Y. Kitano, A. Lorenc, P. Rusetskaya, K. Sapun, M. Simonova, S. Siplatova, E. Stachurska, A. Złoch, B. Anczykowski, V. Banka, P. Bednarczyk, S. Castro Navarro, T. Fabiański, W. Kezik, L. Phillips, R. Rautureau, K. Szabó, Ł. Tużnik, S. Yoshida, J. Zaniewicz, B. Zyśk; Aktorzy – J. Drabik, A. Lorenc, K. Sapun, A. Złoch, B. Anczykowski, B. Zyśk, W. Kezik, R. Rautureau; Głosy aktorów (nagranie) – Jan Kowalewicz, Bogusław Suszka.
Premiera: 3 października 2013 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1842

Piotr Czajkowski. Béla Bartók - Jolanta. Zamek Sinobrodego.

Libretto Modest Czajkowski według Henrika Hertza (Jolanta), Béla Balázs (Zamek Sinobrodego), reżyseria Mariusz Treliński, dyrygenci Valery Gergiev, Bassem Akiki, scenografia Boris Kudlička, kostiumy Marek Adamski, choreografia Tomasz Wygoda, przygotowanie chóru Bogdan Gola, dramaturg Piotr Gruszczyński, reżyseria świateł Marc Heinz, projekcje wideo Bartek Macias, efekty dźwiękowe Piotr Domiński, projekty charakteryzacji i fryzur Waldemar Pokromski, asystent dyrygenta Piotr Staniszewski, asystenci reżysera Jerzy Krysiak, Barbara Wiśniewska, Szymon Waćkowski, Małgorzata Warsicka, asystenci scenografa Natalia Kitamikado, Wacław Ostrowski, Jadwiga Wóycicka, asystenci kostiumologa Wanda Radwan-Richard, Kania Kamińska, asystent choreografa Ilona Molka, dyrygent chóru Mirosław Janowski, korepetytorzy solistów Anna Marchwińska, Anna Maria Dukszto, Ewa Pelwecka, Olesya Tutova, korepetytor chóru Wioletta Łukaszewska.

Obsada: JOLANTA: René – Alexei Tanovitski; Robert – Mikołaj Zalasiński; Vaudemont – Sergei Skorokhodov; Ibn-Hakia – Edem Umerov; Alméric – Mateusz Zajdel; Bertrand – Jacek Janiszewski; Jolanta – Tatiana Monogarova; Marta – Agnieszka Rehlis, Anna Borucka; Brigitta – Maria Stasiak; Laura – Iryna Zhytynska; Myśliwy – Tomasz Nerkowski. ZAMEK SINOBRODEGO: Judyta – Nadja Michael; Sinobrody – Gidon Saks; Głos – Jan Frycz; Żony Sinobrodego – Justyna Białowąs, Agata Bieńkowska, Mirella Gołębniak, Katarzyna Hołtra, Ewa Jakubowicz, Anna Janik, Katarzyna Sikora, Katarzyna Waligóra.
Premiera: 13 grudnia 2013 w Sali Moniuszki. Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 6928

Sergiusz Prokofiew - Romeo i Julia. Balet w trzech aktach według Williama Shakespeare'a.

Libretto Krzysztof Pastor, Willem Bruls, choreografia Krzysztof Pastor, dyrygent Łukasz Borowicz, scenografia i kostiumy Tatyana van Walsum, dramaturg Willem Bruls, światła Bert Dalhuysen, asystenci choreografa Amanda Eyles, Paul Tyers, baletmistrzowie-korepetytorzy Stéphane Dalle, Berenika Jakubczak, Anita Kuskowska, Walery Mazepczyk, Kalina Schubert, Renata Smukała, asystent dyrygenta Lilianna Krych, asystenci scenografa Jadwiga Wóycicka, Monika Onoszko, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek.

Obsada: Julia Capuletti – D. Dryl, Y. Ebihara, A. Liashenko, E. Stachurska, M. Żuk; Romeo Montecchi – D. Goldsmith, P. Koncewoj, P. Walczak, M. Woitiul, V. Yaroshenko; Mercutio – C. Pérez, S. Mizui, K. Wojeński, V. Yaroshenko, S. Yoshida; Benvolio – K. Dwigans, T. Fabiański, R. Rautureau, P. Walczak, B. Zyśk; Tybalt – V. Banka, D. Goldsmith, P. Koncewoj, A. Myśliński, M. Woitiul, K. Wojeński; Pani Capuletti – M. Ciechowicz, M. Fiedler, A. Kipshidze, D. Krysztoforska, A. Lorenc; Pan Capuletti – S. Basalaev, R. Bondara, A. Kozal, W. Ślęzak, Ł. Tużnik; Ojciec Laurenty – S. Basalaev, R. Bondara, A. Gołygowski, C. M. Pérez, S. Solecki; 1. Przyjaciółka Julii – M. Fiedler, A. Pietyra, E. Stachurska, E. Uehara, A. Zbrzeźniak; 2. Przyjaciółka Julii – D. Dryl, Y. Ebihara, Y. Kitano, A. Liashenko, M. Żuk; Parys – R. Kent, J. Zaniewicz.
Premiera: 7 marca 2014 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 12347

Obsesje. Wieczór baletowy w trzech częściach.

ADAGIO & SCHERZO. Muzyka Franz Schubert (Kwartet smyczkowy C-dur, D 956, część II i III), choreografia Krzysztof Pastor, scenografia i projekcje Małgorzata Szabłowska, kostiumy Marta Fiedler, światła Maciej Igielski, asystenci choreografa Stéphane Dalle, Berenika Jakubczak, asystenci scenografa Jadwiga Wóycicka, Monika Onoszko, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek. POWRACAJĄCE FALE. Muzyka Mieczysław Karłowicz (Poemat symfoniczny op. 9), choreografia Emil Wesołowski, scenografia Boris Kudlička, kostiumy Irena Biegańska, światła Maciej Igielski, asystent choreografa Renata Smukała, asystenci scenografa Jadwiga Wóycicka, Monika Onoszko, Natalia Kitamikado, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek. MOVING ROOMS. Muzyka Alfred Schnitke (Concerto grosso I), Henryk Mikołaj Górecki (Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, op. 40), choreografia Krzysztof Pastor, kostiumy Oliver Haller, światła Bert Dalhuysen, asystent choreografa Anita Kuskowska, asystenci scenografa Jadwiga Wóycicka, Monika Onoszko, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek.

Obsada: ADAGIO & SCHERZO: M. Żuk, R. Kent, Y. Kitano, D. Goldsmith, Y. Ebihara, V. Yaroshenko, A. Zbrzeźniak, V. Banka, A. Liashenko, M. Woitiul, A. Hop, P. Walczak, E. Stachurska, P. Koncewoj, M. Fiedler, K. Wojeński, Mai Kageyama. POWRACAJĄCE FALE: M. Fiedler, M. Woitiul, M. Simonova, V. Banka. MOVING ROOMS: C. M. Pérez, K. Szabó, M. Żuk, V. Yaroshenko, M. Fiedler, M. Woitiul, A. Zbrzeźniak, R. Rautureau, Y. Ebihara, P. Koncewoj, Y. Kitano, R. Leney, M. Simonova, E. Stachurska, P. Walczak, K. Wojeński, P. Rusetskaya, K. Sapun, E. Walaszczyk, E. Nowak, B. Zyśk, V. Kezik.
Premiera: 29 marca 2014 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1672

Kreacje VI. Warsztat choreograficzny.

TYŁ NA PRZÓD. Choreografia Kurusz Wojeński, muzyka Amon Tobin, Glitch Mob, Nosaj Thing, edIT, projekcje wideo Piotr Bednarczyk, światła Carlos Martín Pérez. SZPILE. Choreografia Joanna Drabik, muzyka Simón Díaz, Tom Waits. DWA ŚWIATY. Choreografia Michał Chróścielewski, muzyka Ennio Morricone. WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA. Choreografia Robert Bondara, muzyka Michał Jacaszek. MURMURATION. Choreografia Viktor Banka, muzyka Ricardo Tobar. ID 01. Choreografia Eduard Bablidze, muzyka Louis Dufort. SOLO UN PIANTO. Choreografia Tomasz Fabiański, muzyka Luigi Cherubini, Clint Mansell, Siergiej Rachmaninow, Richard Wagner, projekcja wideo fragment filmu Larsa von Triera Melancholia. AISTHESIA. Choreografia Lachlan Phillips, muzyka Krzysztof Penderecki. DEEPERNESS. Choreografia Paulina Jurkowska, muzyka Oxen (Grzech Piotrowski, Darek Krupa). ARCTIC. Choreografia Anna Hop, muzyka Meredith Monk.

Obsada: TYŁ NA PRZÓD: V. Banka, A. Myśliński, K. Sapun, R. Smoliński, Ł. Tużnik, B. Zyśk. SZPILE: W. Kezik, E. Nowak, C. M. Pérez, M. Simonova, E. Walaszczyk, A. Złoch. DWA ŚWIATY: I. Milewska, M. Woitiul. WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA: P. Koncewoj, A. Liashenko, B. Zyśk. MURMURATION: S. Castro Navarro, K. Dwigans, R. Kent, Y. Kitano, A. Lorenc, E. Stachurska. ID 01: A. Kipshidze, S. Mizui, S. Siplatova, A. Vadon, S. Yoshida, A. Zbrzeźniak. SOLO UN PIANTO: S. Basalaev, T. Fabiański, M. Fiedler, D. Majewska, P. Rusetskaya. AISTHESIA: Y. Ebihara, P. Koncewoj, E. Nowak, R. Rautureau, P. Rusetskaya, P. Walczak. DEEPERNESS: Y. Kitano, R. Leney, L. Sutherland, E. Uehara. ARCTIC: Z. Czapski-Kłoda, R. Kent, K. Szabó, M. Tużnik, V. Yaroshenko.
Premiera: 5 kwietnia 2014.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 739

Richard Wagner - Lohengrin.

Libretto Richard Wagner, dyrygent Stefan Soltesz, reżyseria, scenografia i kostiumy Antony McDonald, współpraca reżyserska Helen Cooper, choreografia Lizie Saunderson, Philippe Giraudeau, przygotowanie chóru Bogdan Gola, reżyseria światła Lucy Carter, współpraca Neill Brinkworth, asystent dyrygenta i przygotowanie muzyczne Volker Perplies, asystent dyrygenta Marta Kluczyńska, asystent reżysera Krzysztof Kurek, asystenci scenografa Lilia Ostrouch, Jadwiga Wóycicka, asystenci kostiumologa Wanda Radwan-Richard, Monika Onoszko, Ilona Karas, dyrygent chóru Mirosław Janowski, korepetytorzy solistów Anna Maria Dukszto, Małgorzata Szymańska, korepetytor chóru Wioletta Łukaszewska.

Obsada: Heinrich der Vogler (Henryk Ptasznik) – Bjarni Thor Kristinsson; Lohengrin – Peter Wedd; Elsa von Brabant – Mary Mills; Herzog Gottfried – Michał Gawroński, Karol Miękina; Friedrich von Telramund – Thomas Hall; Ortrud – A. Lubańska; Herold królewski – Dariusz Machej; Czterech brabanckich szlachciców – Mateusz Zajdel, Łukasz Rosiak, Tomasz Kumięga, R. Dymowski; Czterech paziów – Aleksandra Orłowska-Jabłońska, Joanna Dubiela, Marta Motkowicz, Aleksandra Guzdio.
Premiera: 11 kwietnia 2014 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 6678

Sławomir Wojciechowski/Marcin Stańczyk - Projekt P.. Zwycięstwo nad Słońcem/Solarize

ZWYCIĘSTWO NAD SŁOŃCEM. Libretto Marcin Cecko, reżyseria Krzysztof Garbaczewski, dyrygent Marta Kluczyńska, scenografia i kostiumy Aleksandra Wasilkowska, reżyseria dźwięku Marcin Wolniewicz, realizacja informatyczno-muzyczna Marcin Wolniewicz, Sławomir Wojciechowski, światło i wideo Robert Mleczko, asystenci reżysera Agata Dyczko, Radosław Mirski, asystenci scenografa Lilia Ostrouch, Jadwiga Wóycicka, asystent kostiumologa Wanda Radwan-Richard. SOLARIZE. Libretto Andrzej Szplinder, dramaturg Marcin Cecko, reżyseria Krzysztof Garbaczewski, dyrygent i przygotowanie chóru Marta Kluczyńska, scenografia i kostiumy Aleksandra Wasilkowska, reżyseria dźwięku Marcin Wolniewicz, realizacja informatyczno-muzyczna Marcin Wolniewicz, Marcin Stańczyk, światło i wideo Robert Mleczko, asystenci reżysera Agata Dyczko, Radosław Mirski, asystenci scenografa Lilia Ostrouch, Jadwiga Wóycicka, asystent kostiumologa Wanda Radwan-Richard.

Obsada: ZWYCIĘSTWO NAD SŁOŃCEM: Kazimierz Malewicz – Tomasz Piluchowski; Aleksiej Kruczonych – Michał Dembiński; Michaił Matiuszyn – Paweł Smagała; Opiekunka starych ssaków – Agnieszka Żulewska; Sopranistka – Barbara Kinga Majewska; Nipper – Tomasz Bazan oraz muzycy – Ewa Liebchen, Michał Górczyński, Szymon Zawodny, Magdalena Kordylasińska-Pękala, Wojciech Błażejczyk, Tomasz Błaszczak, Stanisław Glinka, Katarzyna Bojaryn. SOLARIZE: Botha-Krokodyl – Paweł Smagała; Botha-Pingwin – Agnieszka Żulewska; Narratorka – Marta Ojrzyńska; Slice of Lemon – Tomasz Bazan; Chór – K. Grabska-Miroszczuk, K. Mozol, A. Płatek, A. Bajer, B. Ułas, A. Miroszczuk, Ł. Wroński, M. Kłosiński, M. Kulik, M. Piskor oraz muzycy – Ewa Liebchen, Michał Górczyński, Szymon Zawodny, Mariusz Bulicz, Robert Żelazko, Magdalena Kordylasińska-Pękala, Wojciech Błażejczyk, Tomasz Błaszczak, Stanisław Glinka, Małgorzata Dzikowska, Katarzyna Bojaryn, Krzysztof Szmańda.
Prapremiera: 26 kwietnia 2014 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 704

Ludwig Minkus - Don Kichot.

Libretto Marius Petipa, nowa wersja choreograficzna Alexei Fadeyechev, dyrygenci Alexei Baklan, Marta Kluczyńska, scenografia i kostiumy Thomas Mika, asystenci choreografa Ekaterina Shavliashvili, Tatyana Rastorgueva, reżyseria świateł Steen Bjarke, baletmistrzowie-korepetytorzy Stephane Dalle, Berenika Jakubczak, Anita Kuskowska, Walery Mazepczyk, Kalina Schubert, Renata Smukała, asystenci scenografa Lilia Ostrouch, Jadwiga Wóycicka, asystenci kostiumologa Katarzyna Rott, Monika Onoszko, opieka artystyczna nad uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej Łukasz Gruziel, Henryk Czarnowski, Irina Kacprzycka, akompaniatorzy baletu Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek.

Obsada: Kitri-Dulcynea – Y. Ebihara, A. Liashenko, M. Żuk; Basilio – P. Koncewoj, M. Woitiul, V. Yaroshenko; Don Kichot – S. Basalaev, M. Chróścielewski, Ł. Tużnik; Sancho Panza – B. Anczykowski, P. Koncewoj, S. Mizui; Gamache – C. M. Pérez, S. Solecki, K. Wojeński; Juanita – Y. Ebihara, I. Milewska, A. Pietyra, P. Rusetskaya, M. Żuk; Piccilia – M. Fiedler, K. Sapun, E. Stachurska, A. Zbrzeźniak; Espada – V. Banka, S. Castro Navarro, R. Kent, V. Yaroshenko; Tancerka uliczna – M. Ciechowicz, Y. Ebihara, M. Fiedler, A. Kipshidze, A. Lorenc; Mercedes – J. Drabik, K. Jupowicz, K. Sapun, O. Yaroshenko; Lorenzo – S. Basalaev, Z. Czapski-Kłoda, W. Ślęzak; Żona Lorenza – M. Dębska, A. Ziółkowska; Karczmarz – Z. Czapski-Kłoda, A. Gołygowski; Stary Cygan – E. Bablidze, Z. Czapski-Kłoda, A. Gołygowski; Królowa driad – M. Ciechowicz, P. Rusetskaya, S. Siplatova, M. Żuk; Trzy driady – A. Czeszejko, J. Drabik, M. Fiedler, P. Jurkowska, A. Kipshidze, A. Lorenc, P. Rusetskaya, K. Sapun, S. Siplatova; Cztery driady – Y. Kitano, I. Milewska, E. Nowak, A. Pietyra, E. Stachurska, I. Wasilewska, A. Zbrzeźniak; Amorek – Y. Kitano, A. Liashenko, I. Milewska, E. Nowak, A. Pietyra; Bolero – J. Drabik, M. Fiedler, D. Krysztoforska, K. Sapun, O. Yaroshenko, V. Banka, R. Kent, C. M. Pérez, W. Ślęzak, M. Woitiul; 1. Wariacja – M. Ciechowicz, M. Fiedler, A. Kipshidze, A. Lorenc, P. Rusetskaya, K. Sapun; 2. Wariacja – A. Czeszejko, S. Siplatova, E. Stachurska, E. Walaszczyk, A. Zbrzeźniak.
Premiera: 29 maja 2014 w Sali Moniuszki. Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Królewskim Baletem Flandrii z Antwerpii.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 12296

Eugeniusz Knapik - Moby Dick. Opera-misterium w czterech aktach.

Libretto Krzysztof Koehler na podstawie powieści Hermana Melville'a, reżyseria Barbara Wysocka, dyrygent Gabriel Chmura, scenografia Barbara Hanicka, kostiumy Julia Kornacka, choreografia Jacek Przybyłowicz, przygotowanie chóru Bogdan Gola, dramaturg Tomasz Śpiewak, reżyseria światła Marc Heinz, projekcje wideo Lea Mattausch, asystenci dyrygenta Piotr Staniszewski, Lilianna Krych, asystenci reżysera Judyta Berłowska, Krzysztof Popiołek, asystenci scenografa Wacław Ostrowski, Jadwiga Wóycicka, asystenci kostiumologa Wanda Radwan-Richard, Arkadiusz Ślesiński, asystent choreografa Ilona Molka, dyrygent chóru Mirosław Janowski, korepetytorzy solistów Anna Maria Dukszto, Maciej Grzybowski, Ewa Pelwecka, korepetytor chóru Wioletta Łukaszewska.

Obsada: Hagar – Agnieszka Rehlis; Jezabel – Caroline Whisnant; Izmael – Arnold Rawls; Starbuck – Mateusz Zajdel; Ahab – Ralf Lukas; Queequeg – Sébastien Soulès; Ojciec Mapple – Wojciech Śmiłek; Eliasz – Tomasz Madej; Pierwszy Żeglarz – J. Kostoń; Majtek – Michał Wajda-Chłopicki; Taniec – Anna Krysiak, R. Kent, P. Koncewoj, A. Myśliński, C. M. Pérez, R. Rautureau, S. Solecki, K. Szabó, P. Walczak, K. Wojeński.
Prapremiera: 25 czerwca 2014 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 5086

Giuseppe Verdi (wznowienie 9 marca 2007) - Nabucco

Premiera: 26 czerwca 1992
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 7012

Giacomo Puccini - Madame Butterfly

Premiera: 29 maja 1999
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 14185

Stanisław Moniuszko - Staszny dwór

Premiera: 9 lutego 2001
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 10611

Christoph Willibald Gluck - Orfeusz i Eurydyka

Premiera: 23 maja 2009
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 7541

Richard Stauss - Elektra

Premiera: 24 marca 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 3149

Tańczmy Bacha

Premiera: 25 czerwca 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 3434

Igor Strawiński - Święto wiosny

Premiera: 11 czerwca 2011
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 4991

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów i Król myszy

Premiera: 25 listopada 2011
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 19712

Igor Strawiński - Słowik

Premiera: 26 maja 2012
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 7049

Echa czasu

Premiera: 17 listopada 2012
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 2957

Giuseppe Verdi - Don Carlo

Premiera: 13 stycznia 2013
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 7461

Felix Mendelssohn - Sen nocy letniej

Premiera: 15 marca 2013
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 17068

Paweł Szymański - Qudsja Zaher

Premiera: 20 kwietnia 2013
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 2441

koncerty -

Premiera:
Liczba spektakli: 21
Liczba widzów: 1422

programy edukacyjne -

Premiera:
Liczba spektakli: 29
Liczba widzów: 5224

Wyjazdy krajowe:

Love stories

Data: 29 września 2013
Miejce: XXIII Festiwal im. Adama Didura
Miasto: Sanok

Love stories

Data: 25 stycznia 2014
Miejce: Teatr Muzyczny
Miasto: Łódź

Sen nocy letniej

Data: Listopad 2013
Miejce: V Dni Sztuki Tańca
Miasto: Warszawa

Wyjazdy zagraniczne:

Echa czasu

Data: 4 grudnia 2013
Data powrotu: 5 grudnia 2013
Miejce: Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu
Miasto: Wilno
Kraj: Litwa

Gala operowa

Data: 5 lipca 2014
Miejce: Kissinger Musiksommer
Miasto: Badkissinigen
Kraj: Niemcy

Tańczmy Bacha

Data: 24 października 2013
Data powrotu: 26 października 2013
Miejce: Grand Teatre del Liceu
Miasto: Barcelona
Kraj: Hiszpania

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia dla Waldemara Dąbrowskiego; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Mariusza Trelińskiego; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii taniec dla Krzysztofa Pastora; Srebrne Medale Gloria Artis dla Aleksandry Jashenko i Sebastiana Soleckiego; Muzyczne Nagrody Teatralne im Jana Kiepury w kategorii najlepszy tancerz dla Yuki Ebihary i Vladimira Yaroshenki; Nagroda Wektora - Nagroda Pracodawców RP oraz Super Wiktor Nagroda Akademii Telewizyjnej dla Waldemara Dąbrowskiego.